Skip to content Skip to footer

Kolekcja Heritage – Paged Meble przywraca do życia zapomnianą ikonę modernizmu

Kolekcja Heritage – Paged Meble przywraca do życia zapomnianą ikonę modernizmu

Nowe kolekcja Heritage to odwołanie Paged Meble do bogatej historii wzornictwa tej marki. Pierwsze dwa meble w kolekcji to reedycja krzesła z lat 50. XX wieku, przypisywanego znakomitemu polskiemu projektantowi Marianowi Sigmundowi. Mebel o modernistycznych korzeniach do wymagań współczesnych użytkowników zaadaptowało Maja Ganszyniec Studio.

Znana od ponad 140 lat z produkcji mebli z giętego drewna marka Paged Meble w swojej najnowszej kolekcji Heritage odwołuje się do swoich znakomitych tradycji wzorniczych z okresu powojennego. Inspiracją do jej powstania było znalezione w archiwum firmy zdjęcie modelu B-621 – krzesła, którego projekt przypisywany jest  Marianowi Sigmundowi. Ten , czołowy przedstawiciel powojennego polskiego wzornictwa był współzałożycielem słynnej Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”, w jego dorobku znajdują się liczne projekty prestiżowych wnętrz, takich jak biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, biura Zamku Królewskiego na Wawelu czy Polskich Linii Lotniczych LOT czy kina Świt” w Nowej Hucie. 

W drugiej połowie lat 50. Sigmund rozpoczął współpracę z fabryką Paged w Jasienicy, gdzie przez kilka lat zrealizował kilkadziesiąt projektów. Zaprojektowane przez niego krzesła zyskały duże zainteresowanie na zachodzie Europy, więc ich produkcja trafiała głównie na eksport. Dlatego, mimo sukcesu na rynkach zagranicznych, twórczość Sigmunda przez dekady pozostawała w Polsce niemal nieznana.

Dyrektorka artystyczna Paged Meble Maja Ganszyniec, opowiadając o pracy nad reedycją modelu B-621 nazywa ten projekt “powidokiem”, a sam proces – “projektową archeologią”. 

Na podstawie zachowanego zdjęcia trudno ocenić, czy B-621 to krzesło z podłokietnikami, czy fotelik, dlatego na jego bazie stworzono dwa meble – krzesło do jadalni i niski fotel.  Oba zachowały powściągliwą elegancję projektu Sigmunda, nie są jednak jego wiernymi kopiami. Zostały dostosowane do wymogów współczesnej ergonomii, bo współcześni użytkownicy są lepiej zbudowani niż ludzie w latach powojennych, więc i dzisiejsze meble są większe niż ich odpowiednik sprzed kilku dekad.

Nowego spojrzenia wymagał również sam proces wytwarzania mebli, który dostosowano do  standardów zrównoważonej produkcji. Stąd cieńsza niż w oryginale pianka na siedzisku oraz wersja nie tapicerowana. 

Pierwsze dwa modele Heritage to początek większej kolekcji reedycji archiwalnych projektów Pagedu. Kolekcja Heritage miała premierę podczas tegorocznych targów meblowych w Mediolanie, co było symbolicznym powrotem projektu Sigmunda do światowej stolicy designu po latach. W 1960 roku bowiem Paged zaprezentował tam krzesła Mariana Sigmunda podczas Triennale di Milano.

Kolekcja Heritage składa hołd historii marki Paged, jednocześnie podejmując nową narrację opartą na autentyczności i ponadczasowej wartości designu i rzemiosła.

Więcej informacji: https://pagedmeble.pl/heritage-6220-powrot-dawnych-ikon/  

Leave a comment